Základná výbava pre každú mačičku by mala obsahovať misky, toaletu, hračky, škrabadlo, ležadlo či pelech, kefu a prenosný box. Okrem toho musíte počítať s pravidelnými nákladmi na stravu (suchá, mokrá, mäso a doplnky) , podstielku do toalety a veterinárnu starostlivosť (očkovanie, kastrácia/sterilizácia, odčervenie.
Misky sú nevyhnutnosťou – pretože každý živý tvor musí papať. Každá mačička by mala mať vlastnú misku na krmivo (jednu na suché a jednu na mokré) a druhú misku na vodu spolu teda 3 misky. Ak máte viac mačiek, miska na vodu môže byť spoločná, ak je jej objem dostatočný. Miska na krmivo pre mačku by mala byť plytká, s protišmykovou úpravou a ľahko umývateľná. Vhodným materiálom je nerez či keramika.
Kryté toalety, kde je zabudovaný filter i lopatka sú drahšie, ale rozhodne túto investíciu nebudete ľutovať. Toaleta pre mačky/kocúrov musí byť dostatočne veľká nakoľko ragdoll patrí medzi veľké plemená.
Hračky sú určite potrebné a dôležité, keď ste manuálne zruční a máte dávku šikovnosti a kreativity, poradíte si aj sami. Papierové gulôčky, vrchnáčiky od pet fliaš, ….to všetko sa dá použiť. Rovnako micu zabaví i krabica od topánok, papierová taška s prestrihnutými ušami. Ušiť nejakú tú myšku do ktorej vložíte trošku sušeného catnipu (sušená rastlinka nepeta cataria – kocúrnik obyčajný), Ak už chcete investovať a máte na to rozpočet, tak odporúčam interaktívne hračky ako chodiaca guľa, guľová dráha. Mačka sa s nimi zabaví i sama a to bez vašej pomoci. Ďalšia možnosť je aj zadováženie si druhej mačičky, ideálne kúpiť si dve na raz . Ragdoll aj napriek pokojnej a mierumilovnej povahe sú veľmi hravé, majú rady interakciu, dokonca aportujú. Treba sa im venovať a aktívne ich zabaviť, budú rady za každú interakciu so svojim človekom či inými mačkami.
Brúsenie pazúrikov je absolútnou prirodzenosťou mačky a ak nechcete , aby na to využívala Váš drahý nábytok, musíte jej dodať alternatívy. Škrabadlo je drahá položka, no určite sa vyplatí. Mačka na ňom má priestor pre relax, hru , odpočinok, zábavu. Čím vyššie a komplikovanejšie tým lepšie. Škrabadiel je dnes na trhu mnoho druhov, kusov a rôznych prevedení i kvality. Ak však hneď na začiatku investujete do kvalitného, veľkého a vybaveného škrabadla, je to investícia na celý život.
Ak máte doma škrabadlo, ktoré má aj rôzne skrýše a búdky nemusíme riešiť ďalšie ležadlo. Väčšina mačičiek aj tak uprednostňuje spánok niekde vo Vašej blízkosti – na posteli , gauči či kresle. Je ale vhodné, aby aj mica mala nejaké to svoje miesto, kde si môže pokojne odpočinúť. Napríklad kukaňa umiestnená v rohu miestnosti, kde má prístup zo škrabadla a podobne. Kukane, ležadlá či pelechy by mali byť z mäkkého materiálu, vhodného na pranie.
Stredne dlhá srsť mačiek ragdoll je vďaka chýbajúcej podsade veľmi jednoduchá na údržbu. Každá mačička sa denne venuje starostlivosti o svoj kožúšok, potrebuje však i Vašu pomoc pri jeho úprave. Našich ragdollov stačí česať raz za týždeň .Na to nám pomôže rukavica. Vyskúšali sme mnoho hrebeňov , kéf a vyčesávačov ale najspokojnejší sme s rukavicou. Ragdoll si užíva naše hladkanie a my ho zatiaľ zbavíme prebytočnej srsti.
Pri čisto bytovej mačke musíte minimálne raz ročne navštíviť veterinára. Pri prenoskách odporúčam naozaj starú dobrú klasiku – čiže prenosný box z plastu, ktorý je šikovný, praktický, umývateľný, rozložiteľný, odolný a pre mačku bezpečný.
Od nás mačiatko odchádza naučené 100% používať toaletu . V prípade že mačiatko prestalo po čase používať toaletu je dôležité nájsť dôvod. Ako prvé je potrebné vylúčiť zdravotný problém a čo najskôr navštíviť veterinára. V prípade , že veterinár vylúči zdravotný problém sme vám k dispozícií kedykoľvek pomôcť poradiť telefonicky, alebo osobne avšak na 99% je problém v toalete/je príliš malá ,nevhodne umiestnená atď/, alebo v podstielke ostré kamienky, je veľmi parfumovaná. Aj negatívna skúsenosť na toalete je dôvodom prečo mačka, ktorá vždy používala záchod, začala chodiť mimo. Ak vaša mačka zažila nejaký desivý alebo znepokojujúci zážitok počas toho ako bola na záchode, mohla si spojiť túto udalosť so záchodom a začne sa mu vyhýbať. Je veľa vecí čo ju mohlo vyrušiť – pes, iná mačka, hluk. Takéto skúsenosti ju odrádzajú od používania záchodu. Ak je to váš prípad, možno si všimnete, že občas vojde na záchod ale odíde skôr ako vykoná potrebu. Poprípade sa vymočí blízko záchodu, ale nie v ňom.
Skúste umiestniť záchod na iné miesto. Pokúste sa vybrať pokojné miesto, ktoré nie je obklopené stenami aby mala mačka čo najlepší výhľad a čo najviac únikových ciest. Dbajte na to, aby mačku pri vykonávaní potreby nerušila iná mačka, či dieťa. Hrajte sa s mačkou blízko záchoda, ale nikdy k nemu nedávajte misku s jedlom či vodou.
Stres /možný dôvod nepoužívania toalety/ – to, čo považujete za maličkosť, môže byť pre vašu mačku katastrofou. Presúvali ste nábytok? Máte nového miláčika či nebodaj sa vám narodilo dieťa? Všetko, čo zmenilo jej dennú rutinu jej môže spôsobovať stres. Jej miska s jedlom musí byť vždy na tom istom mieste a plná. Zabráňte vášmu dieťaťu či psovi aby mačku naháňali. Stres sa dá riešiť tabletkami, ktoré vám dá váš veterinár alebo sprejom a difuzérom na ukludnenie Feliway. Pokiaľ sa sťahujete, nainštalujte do nového bytu difuzér Feliway týždeň pred príchodom.
Zdravotný problém môže byť tiež dôvodom nepoužívania toalety – mačky môže postihnúť zápal močového mechúra. Pri močení vyzerajú, že vynakladajú veľa úsilia ale s malým výsledkom. Po močení sa lížu a môžu mať krv v moči. Vtedy mačka močí mimo záchod aj preto, že to na ňu jednoducho príde náhle. V takomto prípade je nutné vyhľadať veterinárneho lekára.
Čo určite NEROBTE:
nestrkajte mačke nos do jej výkalov
neťahajte ju na záchod, nekričte na ňu a žiadnym spôsobom ju netrestajte
nezatvárajte mačku do malých miestností so záchodom
Čo určite urobte zavolajte mi , alebo mi napíšte naše drobce a ich rodinky sú pre nás dôležité vždy nie len pri kúpe.
U mačiek plemena ragdoll je kúpanie zbytočné, jednak to neznášajú, ale samé sú natoľko čistotné, že to nepotrebujú. Výnimkou je samozrejme príprava na výstavu.
Pazúriky využívajú minimálne, preto im ich nemusíte pravidelne strihať. Ich kľudná povaha ich drží v úzadí pri konfliktoch a len málokedy vyvolajú šarvátku s inými zvieratami v domácnosti. Je však potrebné aby mal ragdoll k dispozícií škrabadlo kde si občas pazúriky obrúsi.
Nie , vôbec neškrabú nábytok, na 100% využívajú na škrabanie škrabadlo.
U nás platí že kocúrik . Mačičky/ kocúrikovia ktorí od nás odišli do rodín tak správy z rodiniek o ich živote , povahe , inteligencií sú úplne rovnaké či už majú kocúrika alebo mačičku.
Mačky sú mäsožravce. Ich tráviaca sústava je prispôsobená tráviť mäso, kosti a vnútornosti a brať si z nich živiny a z veľkej časti i tekutiny. Ako všetky veľké mačacie plemená, tak aj ragdoll prechádza niekoľkými rýchlymi rastovými fázami. Vysoko kvalitná strava je teda alfou a omegou zdravého rastu mačiek. V rastovom období by mala mať mačka krmivo k dispozícii neustále – upozorňujeme, že mačky plemena ragdoll dospievajú v troch až štyroch rokoch. Optimálna strava by mala obsahovať veľké množstvo vysoko kvalitných bielkovín. Šťavnaté krmivo je vďaka vysokému obsahu vlhkosti vhodnou voľbou pre zvieratá s pre dispozíciou k obličkovým a močovým kameňom. Mačiatko nie je vhodné kŕmiť ľudskou stravou. Nezabúdajte na to, že mačka je predovšetkým lovec, teda mäsožravec a preto je mäso hlavnou zložkou jej potravy. Potravu podávame vždy čerstvú, izbovej teploty. Nedávame ani studené ani horúce jedlo. Podávaná strava by mala byť pestrá. Mačky sa radi orientujú len na jeden druh jedla (mäsa), a aj keď to nie je ľahké, pre mačku je vhodnejšie, aby strava bola pestrejšia. Veľkosť porcií si určí mačiatko samo. Mačiatko kŕmime 3 – 5 krát denne podľa potreby a veku mačiatka a našich možností. Vodu dávame mačke 1 – 2 krát denne čerstvú. Mačky získavajú tekutiny prevažne zo stravy (z mäsa), ale i napriek tomu je voda nevyhnutná.
Mäso : napríklad už pripravené balíčky od https://www.barfi.sk/ alebo si pripravíte hovädzie, kuracie, králik, ryby, morčacie, tu je však potrebné správne naskladať pomer vnútornosti a kosti , aby mačiatko dostávalo správny pomer všetkých živín. V prípade kŕmenia priemyselným krmivom : konzervy mäsové. Kapsičky podávame mačiatku podľa potreby. Mali by však byť spolu s mäsom na každodennom menu mačiatka. Suché krmivo môže mať k dispozícii po celý deň v období rastu . Nikdy nezabúdame v strave na vitamínové doplnky.
Hlavnou zložkou stravy každej mačky je mäso. Je to zdroj veľmi dôležitých živočíšnych bielkovín. Môžeme ho mačiatku podávať surové. Mačiatko príde od nás už s istými stravovacími návykmi. Mačka je od prírody lovec a surové mäso je pre ňu prirodzená strava. Podávame svalovinu z hovädzieho alebo hydinového mäsa, vnútornosti, ryby, vajcia králik . Odporúčam pre správne stravovanie spoločnosť Barfi.sk , https://www.barfi.sk/ kde sú už balíčky správne namiešané a vášmu miláčikovi nič nebude chýbať
Úprava surového mäsa: Mäsko umyjeme v čistej vode a nakrájame na malé kúsky veľkosti 0,5 x 0,5 cm. Mäso necháme zamraziť na -20˚C po dobu min. 72 hodín. Tým sa zničia možné zárodky nákaz. Pred podaním ho necháme rozmraziť na izbovú teplotu, doplníme vnútornosti a mäkké kosti poprípade surové sardinky a podávame mačiatku/mačke.
Hlavnou zložkou stravy každej mačky je mäso. Je to zdroj veľmi dôležitých živočíšnych bielkovín. Môžeme ho mačiatku podávať surové. Mačiatko príde od nás už s istými stravovacími návykmi. Mačka je od prírody lovec a surové mäso je pre ňu prirodzená strava. Podávame svalovinu z hovädzieho alebo hydinového mäsa, vnútornosti, ryby, vajcia králik .
Úprava surového mäsa: Mäsko umyjeme v čistej vode a nakrájame na malé kúsky veľkosti 0,5 x 0,5 cm. Mäso necháme zamraziť na -20˚C po dobu min. 72 hodín. Tým sa zničia možné zárodky nákaz. Pred podaním ho necháme rozmraziť na izbovú teplotu.
Odporúčam navštíviť web stránku
https://felinium.webnode.cz/co-je-to-raw-feeding-aneb-krmeni-syrovou-stravou/ ,
kde je napísané všetko potrebné , čo by mal zodpovedný chovateľ vedieť o stravovaní svojho miláčika. Určite neprehliadnite rubriku o výrobe priemyselného krmiva ( len pre silné žalúdky)
Každá rodinka od nás dostane inštrukcie ohľadom kŕmenia surovou stravou.
Samozrejme chápeme, že nie všetky rodinky majú dostatok času na prípravu mäsových balíčkov pre svojho miláčika a preto v prípade časovej náročnosti odporúčam kúpiť už hotové balíčky od spoločnosti Barfi.sk https://www.barfi.sk/
Cena zodpovedá kvalite, pomery svaloviny vnútorností aj kostí sú správne namiešané, dodanie je do 24hodín , zadarmo Vám pripravia podrobný jedálniček na 10 dní aby Váš miláčik mal pestrú a vyváženú stravu každý deň
V prípade kŕmenia kapsičkami – konzervami vždy si pozorne prečítajte zloženie a dávkovanie , ktoré je uvedené na obale.
Hypertrofická kardiomyopatia. HCM, Polycystické ochorenie obličiek – PKD
-Všetky živé stvorenia vykazujú predispozíciu k určitým dedičným chorobám, pri šľachtení sa riziko ešte zvyšuje. Bohužiaľ, ani mačky ragdoll nie sú výnimkou. Hoci plemeno ragdoll je považované za robustné a zdravé, trpí často zvýšenou tvorbou močových kameňov a srdcovou chorobou, známou ako hypertrofická kardiomyopatia.
-HCM je považovaná za najbežnejší typ srdcového ochorenia mačiek. Je spôsobená stuhnutím srdcového svalu a môže byť diagnostikovaná ultrazvukom srdca, alebo existuje tiež genetický test HCM, takže zodpovedný chovateľ musí vylúčiť choré zvieratá z chovu už v začiatočnej fáze! Každý chovateľ by mal nechať svoje chovné jedince vyšetriť veterinárom, aby vylúčil možnú dedičnosť tejto choroby na ďalšie generácie.
-PKD Ide o ochorenie, ktoré je dedičné. Medzi chovateľmi je táto choroba veľmi obávaná, pretože pri nej dochádza v konečnej fáze k zlyhaniu obličiek. Obličky sú pri tomto ochorení porastené cystami rôznych veľkostí, čím ubúda normálne funkčný obličkového tkaniva. To sa bohužiaľ prejavuje zhoršenou funkciou obličiek. Príznaky ochorenia sa prejavujú zvyčajne vo veku 3-7 rokov. Ak je zničené 75% obličkového tkaniva, dochádza k zlyhaniu obličiek, ktoré je sprevádzané apatičností, nechutenstvom, nadmerným príjmom tekutín, nadmerným močením a chudnutím. Vzhľadom k dedičné povahe nie je toto ochorenie liečiteľné.
Choroba sa preukazuje buď pomocou ultrazvuku, alebo genetickým testom. U plemien, ktoré majú k chorobe väčšej predispozície chovatelia nechávajú chovné mačky/kocúrov testovať, aby sa predišlo šíreniu choroby v chove.
Áno všetky naše mačičky/kocúrik sú testované na dedične ochorenia .
Na aké dedičné choroby sú Vaše chovné mačky testované?
HCM Hypertofická kardiomyopatia,PKD polycistické ochorenie obličiek, PK Deficit pyruvátkinázy,SMA Spinálna svalová atrofia, rdAc-PRA Progresívna retinálna atrofia, všetky vyšetrenia s výsledkom negatív/negatív
U nás mačičky vakcinujeme proti panleukopénii, kalicivírusovej a herpesvírusovej infekcii mačiek. Mačičky sa vakcinujú od veku 8–10 týždňov a je nutná minimálne jedna revakcinácia. Revakcinuje sa v intervale 3–4 týždňov po primovakcinácii.
Panleukopénia / FPV/ – Mačacia panleukopénia, známa tiež ako mačací parvovírus alebo mačací mor, je nebezpečné infekčné ochorenie. Ide o vysoko nákazlivé vírusy ktoré sa okrem iného, vylučujú stolicou. Pretože tieto vírusy sú veľmi odolné, môžu prežiť v kontaminovanom prostredí viac ako rok. Panleukopénia je vysoko nákazlivé ochorenie. K prenosu vírusu dochádza orálnou cestou. Mačky sa môžu navzájom nakaziť kvapôčkami. Existuje však aj nepriamy prenos, napríklad kontaktom s kontaminovanými predmetmi.
Kalicivírus /FCV/ je vírus, ktorý je v populácii mačiek veľmi bežný. Medzi jeho symptómy patria výtok z nosa, zápal ďasien, ako aj vredy v ústach. FCV môže mať pre mačky a najmä mačiatka dramatické následky, pretože ovplyvňuje ich schopnosť jesť. Čuch je pre mačky pri kŕmení dôležitý. Upchaný nos teda môže viesť k odmietaniu stravy, zatiaľ čo bolestivé lézie v ústach môžu byť ďalším dôvodom, prečo nejesť.FCV sa šíri týmito spôsobmi: priamo medzi mačkami, alebo ľuďmi, ktorí mačky hladkali a neumyli si potom ruky.
Herpesvírus /FHV/ je vírus , ktorý je v populácií mačiek bežný typické je postihnutie očí ( zápal spojiviek, rohovky ), ktoré môže v prípade chronickej infekcie spôsobiť doživotné poškodenie jednotlivých štruktúr oka a zraku.
Riziko infekcie je extrémne vysoké u nevakcinovaných zvierat, najvážnejšie klinické prejavy bývajú pri mačiatkach a mladých rastúcich zvieratách. Prenáša sa medzi infikovanými mačkami Jedinou prevenciou je očkovanie. Dobrou správou je, že vírus v prostredí dlho neprežije a dá sa tiež ľahko odstrániť pomocou správnych čistiacich postupov.
Začínam vždy ušami , ušká musia byť úplne čisté.
Oči bez škarpiniek čisté bez slzenia.
Zuby čisté – bielunké, ďasná ružové.
Ňufák bez výtoku.
Riťuľka čistá.
Uviedla som len základ, ktorý viete v rámci maznania sa s miláčikom odkontrolovať.
Samozrejme je dôležitá pravidelná kontrola toalety ,srsti a v neposlednom rade správanie sa mačičky .
Samozrejme áno, v prípade záujmu mačiatko v rámci Slovenska aj dovezieme . Mimo Slovenska len do okolitých štátov Rakúsko, Poľsko, Maďarsko, Čechy,Nemecko.
Každý vážny záujemca si môže prísť vybrať to svoje mačiatko , výber / návšteva mačiatka prebieha až po prvej vakcinácií drobcov to je v 8.týž veku mačiatka. V prípade že máme vtedy ešte voľné mačiatka a je z čoho si vyberať , rezervované mačiatka neukazujeme ani neponúkame / predsa už majú svoje rodinky /
Sme uzavretá chovateľská stanica zatvorená pre verejnosť . Nie sme útulok ,ani verejné zariadenie a ani ZOO nakoľko máme mnoho telefonátov a mailov hlavne počas lockdownu s otázkou či sa môžu prísť k nám s deťmi pozrieť na mačiatka a pohrať sa s nimi. Odpoveď je nie.
Neexistujú u nás žiadne prehliadky našej chovateľskej stanice a ani neponúkame zábavky s mačiatkami pre znudené deti..
Existujú však výnimky , kedy sami odporúčame ešte pred rozhodnutím kúpiť si mačiatko plemena ragdoll návštevu našej chovateľskej stanice je to len v prípadoch , že sa jedná o rodinku , kde pôjde mačiatko ako terapeut pre dieťa. Našou prioritou je starostlivosť ,zdravie a blaho mačiek ,mačiatok.
V prípade , že zvažujete kúpu mačičky plemena ragdoll, ale pred tým by ste chceli vidieť ragdolla (na živo ) porozprávať sa s chovateľom o plemene a starostlivosti odporúčame vám navštíviť aspoň jednu medzinárodnú výstavu mačiek .
Áno návšteva je vítaná tiež platí pravidlo že až po prvej vakcinácií. Prvá vakcinácia je v 8týž. Veku mačiatka.
Niektorých záujemcov o kúpu ušľachtilého plemena ragdoll s PP už cena neprekvapí .Prečo práve mačiatko s rodokmeňom? Na túto otázku nájdete odpoveď na našej stránke v kategórii preukaz pôvodu ,ale nedá mi sem nenapísať otázku či chcete naozaj mačku ragdoll , alebo len nejaké mačiatko ktoré sa podobá na ragdoll. Ten kto chce Ragdoll mačiatko s preukazom pôvodu, by jednoznačne mal očakávať aj prislúchajúcu cenu. A čím je mačiatko z lepšej a výstavne úspešnej krvnej línie, tým jeho cena stúpa.
Čo zahrňuje cena ragdolla s PP:
Cena mačiatka závisí v prvom rade od krvnej línie predkov a aj od sfarbenia.
Cenu mačiatka ovplyvňuje aj obstarávacia cena jeho rodičov (napr. importovaní rodičia, starí rodičia).
Ďalej sa cena odvíja od výstavných úspechov rodičov mačiatka a jeho predkov. U výstavne úspešných rodičov je predpoklad, že svoj krásny typ prenesú aj na svojich potomkov a jeho nový majiteľ si skutočne odnesie domov prekrásneho predstaviteľa tohto plemena. Táto cena sa častejšie odráža u mačiatka na chovné účely.
Vplyvom na cenu mačiatka sú náklady spojené s jeho odchovom, a to náklady na podstielku, krmivo, veterinárnu starostlivosť .U chovateľov, ktorý nemajú svojho vlastného kocúra, je to aj poplatok za krytie.
Samozrejme do ceny musí byť zahrnutá aj starostlivosť a čas , ktorý som mačiatkam venovala.
Samotný chov chovných mačiek stojí nemalé sumy. Náklady na výstavy, kvalitné krmivo, očkovanie, testovania, nakupovanie všemožných potrieb preventívne prehliadky u veterinára, to všetko sú náklady, ktoré sú uhradené z príjmov za mačiatka.
Tým, že sme členom klubu, platia pre nás stanovené pravidlá. Pri odchove mačiatok, musíme dodržiavať mimo iných aj pravidlo 3 vrhy na jednu mačku za 2 roky. To znamená, že nemôžeme nikdy odchovávať nekontrolovateľný počet mačiatok a tým si uhrádzať svoje náklady spojené s chovom.
Väčšina chovateľov Ragdollov berie svoj chov ako hobby a snaží sa odchovávať čo najkvalitnejšie a najúspešnejšie mačiatka a neberie ohľad na rentabilnosť tohto hobby.
Cena mačiatka predstavuje v prvom rade príjem, ktorý je ďalej použitý pre chov. Z toho automaticky plynie, že čím menší príjem chovateľ z mačiatok má, tým menej financií môže použiť v prospech a napredovanie svojho chovu napr. (nákup chovných zvierat, rôzne testy dokladujúce zdravie chovu, špeciálne očkovania, škrabadlá, peliešky, výstavy a samozrejme aj kvalitné krmivo). Chovateľstvo je ako malá firmička, ktorá musí mat v harmónii príjmy a výdavky inak nemôže správne fungovať, čo sa odzrkadľuje na životnej úrovni mačiek a mačiatok.
Made with ❤ by nicolaswinkler.sk