Názov plemena Ragdoll pochádza z anglických slov “rag” a “doll”, čo v preklade znamená handrová bábika. Toto pomenovanie si vyslúžilo vďaka tomu ,že keď ju chytíte do náručia tak sa jej uvolnia svaly a mačička ostane visiet ako handrová bábika. Vyznačujú sa svojou prítulnosťou, keď si hladkanie vo vašej náruči bude naplno užívať. Na druhej strane sú dostatočne samostatné, aby vydržali doma, kým vy budete v práci.
Ide o stredne veľké mačky, ktorých hmotnosť môže dosahovať až 10 kg (kocúr). Vďaka svojej huňatej a hebkej srsti pôsobí skutočne veľko. Môže však dosahovať výšku až 40 cm a po natiahnutí od labiek až po chvost aj viac ako jeden meter. Hlava tohto plemena je stredne veľká, má klinovitý tvar a široko rozložené uši. Zadné nohy sú o niečo dlhšie, takže môžeme povedať, že má mierne kopcovitú zadnú líniu. Rovnako sú nohy a chrbát veľmi silné a chvost sa smerom ku koncu postupne zužuje.
Špecifickým znakom plemena Ragdoll sú modré oči. Naopak, srsť môže mať viacero farebných odtieňov. Oficiálne ich môžeme rozdeliť na varianty Colourprint, Mitted a Bicolour, pričom sa líšia hlavne typom sfarbenia. Ďalším špecifikom sú mačiatka, ktoré sa rodia biele a až po 3-4 rokoch získavajú svoje konečné sfarbenie.
Mačka Ragdoll sa vyznačuje svojim pokojným a poddajným charakterom. Napriek tomu, že vydrží, kým sa vrátite z práce, jedná sa o veľmi spoločenské plemeno. Ak mimo bydliska trávite veľa času, odporúčame pre ňu zaobstarať mačacieho kamaráta. Keď však budete doma, takmer vás nespustí z očí a bude neustále pri vás. Sú veľmi hravé, a preto je dôležité, aby ste im zabezpečili dostatok možností na hru, aj keď zrovna nebudete doma. Veľmi rady strávia svoj život v domácnosti, ale patrične zabezpečeným výbehom na balkóne rozhodne nepohrdnu.
Svoje nezastupiteľné miesto nachádzajú vo felinoterapii, čo je disciplína tzv. zoorehabilitácie a podpornej liečby práve s pričinením mačiek.
Aj keď sa Ragdoll považuje za bezproblémové plemeno z hľadiska zdravia, všetky živé bytosti môžu byť postihnuté dedičnými chorobami. Toto riziko sa zásadne zvyšuje práve pri šľachtení.
Najčastejšími ochoreniami sú zvýšená tvorba močových kameňov a srdcová hypertrofická kardiomyopatia, známa aj pod skratkou HCM. Je to najbežnejšie ochorenie u mačiek a je spôsobené stuhnutím srdcového svalu. Našťastie, toto ochorenie je možné diagnostikovať ultrazvukom a genetickým testom.
V našej chovnej stanici neberieme toto riziko na ľahkú váhu a podrobujeme testom všetky chovné mačiatka.
Kvalitná strava je základným predpokladom pre zdravý vývoj mačky. Počas rastu je dôležité, aby mala mačka potravu neustále k dispozícii, upozorňujeme, že plemeno Ragdoll dospieva až vo veku 4 rokov. Aj v ďalšom období je dôležitá strava bohatá na bielkoviny, pričom vôbec nezáleží či jej budete podávať surovú, varenú alebo kvalitnú kupovanú stravu. Šťavnatá strava s veľkým obsahom vlhkosti je výbornou prevenciou tvorby močových kameňov.
Mačky plemena Ragdoll sú veľmi prítulné, a preto si veľmi rýchlo navyknú na hrebeň či kefu. Napriek tomu odporúčame s touto procedúrou začať už od útleho veku, výbornou pomôckou sú rôzne maškrty. Garantujeme, že takúto starostlivosť si bude váš miláčik užívať plnými dúškami.
Občas, hlavne v čase výmeny srsti, sa môže srsť dostať do tráviaceho traktu. Vylučovanie bezoárov je možné podporiť podávaním mačacej trávy či na to určených pást a maškŕt. Samozrejmosťou by mala byť kvalitná strava bohatá na bielkoviny.
V našej chovnej stanici Ragdoll Ela si na starostlivosti dávame záležať. O mačku je starostlivo postarané už v období gravidity. Samozrejmosťou je kvalitná strava, príslušná starostlivosť či prehliadky veterinárom. Vďaka tomu vám garantujeme pôvod a zdravie našich mačiatok.
Made with ❤ by nicolaswinkler.sk